Prace społecznie użyteczne
Na wniosek gminy starosta może skierować bezrobotnego bez prawa do zasiłku korzystającego ze świadczeń pomocy społecznej do wykonywania prac społecznie użytecznych na terenie gminy, w której bezrobotny zamieszkuje lub przebywa, w wymiarze 10 godzin w tygodniu.
Prace społecznie użyteczne – oznacza to prace wykonywane przez bezrobotnych bez prawa do zasiłku na skutek skierowania przez starostę organizowane przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.
Do wykonywania prac społecznie użytecznych mogą być również kierowane osoby uczestniczące w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielnienia, lokalnym programie pomocy społecznej lub indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, jeżeli uczestnictwo w tych formach podjęły w wyniku skierowania powiatowego urzędu pracy.
- Gmina do 31 stycznia sporządza roczny plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie-użytecznych i przesyła go staroście oraz kierownikowi ośrodka pomocy społecznej.
- Starosta zawiera z gminą porozumienie dot. wykonywania prac społecznie użytecznych.
- Kierownik ośrodka pomocy społecznej sporządza listę osób uprawnionych, które mogą być kierowane do wykonywania prac społecznie użytecznych na terenie gminy i przekazuje ją do PUP.
- Gmina lub podmiot, w którym są organizowane prace społecznie użyteczne przyjmuje skierowaną przez starostę osobę uprawnioną w celu wykonywania prac społecznie użytecznych zgodnie z zawartym porozumieniem oraz poucza ją o konieczności przestrzegania ustalonego w miejscu wykonywania pracy społecznie użytecznej porządku i dyscypliny.
- Przy przydziale prac społecznie użytecznych uwzględnia się wiek osoby uprawnionej, jej zdolność do wykonywania tych prac oraz w miarę możliwości posiadane kwalifikacje.
- Starosta w celu ustalenia zdolności do wykonywania prac społecznie użytecznych, przed skierowaniem może skierować uprawnioną osobę na badania lekarskie, badania te wówczas finansowane są z Funduszu Pracy.
- Gmina lub podmiot, w którym są organizowane prace społecznie użyteczne, zapoznaje osobę uprawniona z przepisami BHP.
- Starosta przekazuje kierownikowi ośrodka pomocy społecznej do 10 dnia każdego m-ca za m-c poprzedni, wykaz osób uprawnionych, które zostały skierowane do wykonywania prac społecznie użytecznych lub odmówiły przyjęcia propozycji ich wykonywania.
- Gmina lub podmiot, w którym są organizowane prace społecznie użyteczne, niezwłocznie zawiadamia starostę oraz kierownika OPS w przypadku gdy osoba uprawniona:
- nie zgłosi się do wykonywania prac społecznie użytecznych;
- nie podejmie przydzielonej jej pracy społecznie-użytecznej;
- opuści miejsce wykonywania prac społecznie użytecznych;
- naruszy porządek i dyscyplinę w miejscu wykonywania pracy społecznie użytecznej.
Uprawnionej osobie, nie posiadającej prawa do zasiłku, z tytułu wykonywania pracy społecznie użytecznej przysługuje świadczenie w wysokości nie niższej niż 6 zł za każdą godzinę wykonywania prac społecznie użytecznych, wypłacane przez gminę. Świadczenie podlega waloryzacji na zasadach takich jak zasiłki dla bezrobotnych. Świadczenie nie przysługuje za okres niewykonywania pracy, w tym za okres udokumentowanej niezdolności do pracy. Starosta refunduje gminie ze środków Funduszu Pracy do 60% minimalnej kwoty świadczenia z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych.
Starosta pozbawia bezrobotnego statusu bezrobotnego jeżeli bezrobotny:
- odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji wykonywania prac społecznie użytecznych,
- z własnej winy przerwie wykonywanie prac społecznie użytecznych,
- po skierowaniu nie podejmie wykonywania prac społecznie użytecznych.
Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje na okres określony w art.33 ust.4 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia. Zgodnie z art. 11 ust 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r., poz. 182 z późn. zm.) nieuzasadniona odmowa wykonywania prac społecznie użytecznych może stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu
Starosta może zwrócić bezrobotnemu:
- koszt przejazdu na badania lekarskie i powrotu do miejsca zamieszkania, jeżeli na badania te bezrobotny został skierowany przez powiatowy urząd pracy i odbywają się one poza miejscem zamieszkania bezrobotnego,
- koszt przejazdu do miejsca wykonywania prac społecznie użytecznych i powrotu do miejsca zamieszkania lub pobytu, jeżeli prace, do wykonywania których został skierowany bezrobotny, są wykonywane poza miejscem zamieszkania lub pobytu.