Usługi dla niepełnosprawnych poszukujących pracy

Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu ma prawo korzystać z usług lub instrumentów rynku pracy na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 1482 z późn. zm. - zwanej dalej "ustawą o promocji").

Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może również korzystać na zasadach takich jak bezrobotni z następujących usług lub instrumentów określonych w ustawie o promocji:

  1. szkoleń;
  2. stażu;
  3. prac interwencyjnych;
  4. przygotowania zawodowego dorosłych;
  5. badań lekarskich lub psychologicznych, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o promocji;
  6. zwrotu kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 1, 2 i 4 ustawy o promocji;
  7. finansowania kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 3 ustawy o promocji;
  8. studiów podyplomowych;
  9. szkoleń na podstawie trójstronnych umów szkoleniowych;
  10. bonu na zasiedlenie;
  11. bonu szkoleniowego;
  12. bonu stażowego.

Wydatki na instrumenty lub usługi rynku określone w ustawie o promocji są finansowane w odniesieniu do osób niepełnosprawnych zarejestrowanych jako:

  1. bezrobotne - ze środków Funduszu Pracy;
  2. poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu - ze środków PFRON

Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu, może otrzymać ze środków PFRON jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej w wysokości określonej w umowie zawartej ze starostą, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia, jeżeli nie otrzymała bezzwrotnych środków publicznych na ten cel.

Osoba niepełnosprawna, która otrzymała jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej, jest obowiązana do zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, jeżeli z przyczyn leżących po jej stronie zostały naruszone warunki umowy.

Wytworzył:
Edyta Łoszczyk
(2014-08-12)
Udostępnił:
Babiarz Marcin
(2014-08-14 08:26:54)
Ostatnio zmodyfikował:
Gemzik Bogusława
(2020-08-05 11:49:14)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki