Komórki organizacyjne Powiatowego Urzędu Pracy
W celu prawidłowego wykonywania zadań w PUP tworzy się następujące komórki organizacyjne:
- CAZ,
- działy,
- referaty,
- wieloosobowe stanowiska pracy,
- samodzielne stanowiska pracy.
W celu realizacji określonych zadań w PUP Dyrektor może powoływać zespoły i komisje zadaniowe składające się z pracowników różnych komórek organizacyjnych.
Zastępca Dyrektora i kierownicy komórek organizacyjnych, po uzgodnieniu z Dyrektorem, mogą łączyć zadania przewidziane w Regulaminie Organizacyjnym dla wielu stanowisk w jedno lub dzielić je, dbając o zapewnienie realizacji zadań komórki w całości.
CAZ jest komórką organizacyjną PUP realizującą zadania związane z aktywną polityką rynku pracy w zakresie usług i instrumentów rynku pracy. Odpowiada za obsługę osób bezrobotnych i pracodawców w zakresie pośrednictwa pracy, szkoleń i poradnictwa zawodowego.
Dział jest podstawową komórką organizacyjną, zajmującą się określoną problematyką i działalnością w sposób kompleksowy lub kilkoma pokrewnymi zagadnieniami, których realizacja w jednej komórce organizacyjnej ułatwia prawidłowe zarządzanie.
Referat jest komórką organizacyjną wydzieloną w obrębie CAZ lub działu.
Centrum Aktywizacji Zawodowej, działami i referatami kierują kierownicy.
Wieloosobowe stanowisko pracy jest komórką organizacyjną, którą tworzy się w przypadku konieczności organizacyjnego wyodrębnienia określonej problematyki.
Samodzielne stanowisko jest najmniejszą komórką organizacyjną, która może być tworzona w ramach działu, referatu lub jako komórka samodzielna.
Wewnętrzna organizacja każdej komórki organizacyjnej obejmuje:
- Zakres działania określony w Regulaminie Organizacyjnym;
- Zakresy czynności pracowników;
- Wewnętrzne akty normatywne wydawane przez Dyrektora.
Pracownicy PUP ponoszą odpowiedzialność przed Dyrektorem za prawidłowe, terminowe i samodzielne wywiązywanie się z powierzonych zadań.